Dekoracyjne kominki i piece

Kominek to nieodzowny atrybut współczesnego nowoczesnego budownictwa. Stanowi on dodatkowe źródło ogrzewania domu lub mieszkania, a co więcej wytwarza typowy klimat i nastrój wieczorów spędzanych w blasku ognia. Jego funkcja w naszych domostwach bywa dosyć ważna, a ponadto elegancko zaprojektowany i wykonany kominek czy piec to ozdoba salonu, na którym można postawić na przykład piękną kartkę z życzeniami. Planując wyposażenie domu w kominek, musimy brać pod uwagę wiele czynników.

Po pierwsze jest to możliwość jego usytuowania w danym miejscu w określonym pomieszczeniu a po drugie wygląd naszego kominka. Dzisiaj na szczęście nie brak ofert prezentujących ciekawe i okazale prezentujące się wkłady kominkowe. Wykonuje się je z żeliwa całkowicie odpornego na działanie w tym wypadku bardzo wysokich temperatur, a dodatkowo wyposażane są w płaszcze wodne.

Poza zwykłymi kominkami złożonymi z wkładu i zabudowy najczęściej kamiennej, każdy może dzisiaj stać się posiadaczem domowego ogniska dzięki wygodnym i nowoczesnym kominkom na bioetanol. Nie wymagają one drewna jako materiału opałowego i można je umieścić w dowolnym miejscu. Taki kominek jest płaski i zawiesza się go na ścianie, nie musi być podłączony do przewodów kominowych. W zamian za to otrzymujemy bardzo atrakcyjny wizualnie element wyposażenia mieszkania, dodatkowo bardzo funkcjonalny. Jeden litr biopaliwa daje dużo ciepła.

Poza kominkami w wielu domach starszego budownictwa jak też kamienicach znajdują się jeszcze grzewcze piece kaflowe. Czasami są jeszcze użytkowane, ale w większości wypadków zastąpiło je centralne ogrzewanie. Są one niejako elementami dekoracyjnymi, ponieważ ich kafelki zwykle przedstawiają pewne zdobnicze motywy. Może warto je zachować w dobrym stanie aby służyły jako widoczny znak przeszłości.

Piec kaflowy także ma swój urok i będzie stanowił element dekoracyjny wszędzie tam, gdzie wnętrza są urządzone w ściśle określonym, staromodnym stylu. W takiej aranżacji piec taki bardzo dobrze się odnajdzie, jeśli tylko zostanie odpowiednio odrestaurowany i może nawet uruchomiony. W tym celu konieczna jest sprawna instalacja kominowa.

W wiejskich domach sprzed kilkudziesięciu lat spotkamy jeszcze piece służące do ogrzewania oraz gotowania, tak zwane blachy. Spełniały one w dawnych domostwach bardzo ważną rolę i były jedynym możliwym sposobem ogrzewania. Jeśli natomiast nie jesteśmy posiadaczami żadnego z wymienionych palenisk domowych, możemy zaopatrzyć się w dekoracyjny kominek zapachowy ogrzewany zwykłymi podgrzewaczami.